Jak leczyć suchy kaszel u dziecka

wpis w: Zdrowie | 0

4048079837_23c80468c9_z

Kaszel suchy powstaje w wyniku podrażnienia dróg oddechowych. Leki, które stosujemy w razie jego pojawienia się, mają na celu albo zahamowanie odruchu kaszlu, albo złagodzenie podrażnionej śluzówki, która zbyt agresywnie reaguje powodując salwy męczącego kaszlu.

Do najczęściej stosowanych leków bez recepty należą:
 – Dekstrometorfan
 – Kodeina
 – Butamirat
Pierwsze dwa związki należą do grupy opioidów, ostatni jest lekiem przeciwhistaminowym. Ich zadaniem jest blokowanie odruchu kaszlu, przez co poprawiają komfort choremu, jednak ich stosowanie w razie pojawienia się wydzieliny utrudnia pozbycie się jej z drzewa oskrzelowego, w związku z czym blokuje podstawową linię obrony organizmu. Dlatego stosowane na początku infekcji muszą być używane z umiarem i nie na każdy rodzaj kaszlu! Niejedno dziecko skończyło zapaleniem płuc, bo rodzice chcieli takimi lekami wyleczyć kaszel spowodowany spływaniem wydzieliny kataralnej przy przeziębieniu do gardła.

W walce z kaszlem suchym pomaga nam także medycyna naturalna:
– Miód
– Wyciąg z tymianku
– Dexpantenol
– Wyciąg z sosny
– Propolis
Te naturalne źródła związków aktywnych pomagających walczyć z suchym kaszlem są dostępne w wielu syropach, które znajdziesz w aptece. Łagodzą one podrażnioną śluzówkę, przez co działają przeciwkaszlowo. Warty polecenia jest miód pszczeli, jednak pamiętaj, aby sięgnąć po ten naturalny z pasieki, a nie ten sztuczny z supermarketu.

Jak jeszcze walczyć z kaszlem suchym?
Nie zapomnij, aby Twoje dziecko dużo piło najlepiej wody, ewentualnie soki. Niech wystrzega się herbaty i kawy bo zawarte w nich metyloksantyny działają odwadniająco. Zadbaj też aby powietrze w pokoju dziecka było dostatecznie wilgotne. Nie odkręcaj zbyt mocno kaloryfera, a jeśli już to robisz postaw w pokoju dziecka nawilżacz powietrza. Jeśli nie masz w domu nawilżacza, zawsze możesz na kaloryferze położyć wilgotną szmatkę. Kiedy dziecka nie ma w pokoju, przewietrz go. Odrobina świeżego powietrza dobrze mu zrobi.
Zrób dziecku inhalację z soli morskiej. Takie bezpośrednie nawilżenie dróg oddechowych sprawi, że podrażniona po infekcji śluzówka łatwiej dojdzie do siebie.

 

Dzięki tym metodom ulżysz dziecku w suchym kaszlu. Pamiętaj tylko aby cały czas je obserwować. Gdy kaszel zmieni swój charakter uważaj na leki przeciwkaszlowe, bo ich użycie może tylko pogorszyć sprawę.

Zostaw Komentarz