Czy wiesz jaki kaszel ma Twoje dziecko?

wpis w: Zdrowie | 0

2899151607_eb52dab8cf_z

Połowę października mamy już za sobą i poradnie lekarzy rodzinnych zapełniły się chorymi pacjentami. Zza drzwi gabinetu co chwila słychać napady kaszlu niczym salwy armatnie. Większość rodziców jest przerażona stanem zdrowia ich dzieci. I nie ma się co dziwić. Kiedy dorosłego dorwie katar czy kaszel, to męczymy się niemiłosiernie, więc jakie katorgi musi przeżywać maluszek? Dziś przyjrzymy się podstawowym rodzajom kaszlu, tak abyś doskonale wiedział, jaki rodzaj kaszlu ma Twoje dziecko.

O co chodzi z tym kaszlem? Kaszel jest mechanizmem obronnym, który zapobiega dostawaniu się niechcianych substancji do płuc. Pierwszą taką barierą jest krtań, która zamykając się w trakcie połykania, zabezpiecza dolne drogi oddechowe przed ciałami obcymi. Jeśli jednak masz katar lub zachłyśniesz się jakimś płynem to nie jest w stanie ona Cię przed tym zagrożeniem obronić. Czemu to jest takie ważne? Ponieważ ciała obce, płyn czy np. wydzielina z nosa zawierająca całą masę bakterii, gdy trafią do płuc spowodują stan zapalny — czyli zapalenie płuc. Więc jeśli tchawica (czyli taka rura łącząca krtań z płucami) wyczuje, że po jej ścianach spływa jakaś wydzielina, to wysyła sygnał do mózgu, że należy się jej pozbyć. Tak powstaje kaszel. Jest to bardzo ważne, aby pamiętać, że jest to mechanizm obronny.

Skąd się bierze kaszel u dzieci? Kiedy Twoje dziecko jest chore śluzówka dróg oddechowych (czyli taka błona wyścielająca przewody i jamy ciała) zaczyna produkować więcej wydzieliny. Wydzielina z nosa, czyli katar, spływa po gardle do dolnych dróg oddechowych, drażniąc je (to samo z resztą robi wydzielina produkowana przez śluzówkę tchawicy czy oskrzeli). Organizm musi wtedy odkasłać tę wydzielinę.

 

Podstawowe rodzaje kaszlu:

 

Kaszel mokry, czyli produktywny: kiedy wydzielina w oskrzelach jest gęsta czy jest jej dużo, organizm ma problem z pozbyciem się jej. Organizm tak bardzo chce ja z tamtąd usunąć, że nieraz kaszel przychodzi całymi salwami. Słychać wtedy wyraźnie, że coś się dziecku odrywa. Czasem takiemu atakowi kaszlu może towarzyszyć wyplucie przez dziecko gęstej flegmy. Jeśli kaszel jest bardzo intensywny, po takim napadzie mogą się pojawić wymioty. Najważniejsze jest wtedy, aby upłynnić tę wydzielinę i ułatwić odkrztuszenie jej, bo jeśli będzie spływać głębiej to niechybnie skończy się to zapaleniem płuc i włączeniem antybiotyku.

 

Kaszel suchy: Najczęściej występuje na początku infekcji lub po jej przechorowaniu, czyli wtedy gdy albo jest jej jeszcze mało i nie za bardzo ma się co oderwać, lub gdy już jest jej niewiele, jednak podrażniona śluzówka reaguje zbyt ostro. Czasem takie podrażnienie może trwać jeszcze kilka tygodni po wygaśnięciu ostrej fazy choroby. Taki kaszel jest ostry, bardziej duszący. Nie towarzyszy mu odkrztuszanie wydzieliny. W takim przypadku pomocne będą substancje wyciszające odruch kaszlu czy łagodzące podrażnioną śluzówkę.

 

Kaszel szczękający: głodny i suchy kaszel któremu towarzyszą trudności w nagraniu powietrza. Dźwięk który wydaje z siebie dziecko, przypomina szczekanie psa. Jest to bardzo niepokojący objaw. Najczęściej taki rodzaj kaszlu spowodowany jest przez podglosniowe zapalenie krtani. Napady takiego kaszlu najczęściej mają miejsce w nocy, nasila się on w pozycji poziomej. Dziecko odczuwa silna duszność, kolejne oddechu wykonuje dużym wysiłkiem. Czasem można usłyszeć świst powietrza podczas oddychania. Jeśli zauważysz takie objawy u swojego dziecka, nie czekaj, może być to stan zagrożenia życia! Natychmiast otwórz okno by zimne powietrze zmniejszyło obrzęk, który utrudnia oddychanie dziecka. Idź do swojego lekarza lub jeśli duszność nie ustąpiła wezwij karetkę i jedz do szpitala. W szpitalu dziecko dostanie sterydy, które ułatwia mu oddychanie.

W następnym tygodniu będziesz mógł przeczytać o najczęściej używanych lekach przeciwkaszlowych i powszechnym błędzie związanym z ich stosowaniu.

źródło zdjęcia: flickr.com

Zostaw Komentarz