Czy możesz pójść z dzieckiem do sauny?

wpis w: Rodzicielstwo, Zdrowie | 0

136067062_ccafc7bd9c_z

Program 500+ przynosi już pierwsze owoce: jesienią kurorty wczasowe typu SPA przeżywają oblężenie. Będąc nad morzem na długi weekend byłem zszokowany jakie obłożenie mają hotele na wszystkie weekendy jesieni. Baseny pękają w szwach, wielu rodziców decyduje się na wycieczkę ze swoimi pociechami do kompleksów odnowy biologicznej. Ale czy rzeczywiście dzieci mogą tam wchodzić?

 

Sam zawsze byłem bardzo ostrożny jeśli chodzi o minimalny wiek w którym dziecko może wejść do sauny. Regulaminy nigdy nie są jednoznaczne jeśli chodzi o granicę wieku, zazwyczaj do 18 roku życia dziecko nie powinno korzystać z uroków sauny. Kiedyś nawet słyszałem opinię pediatry, że sauny poniżej 16 roku życia są bardzo szkodliwe. Więc teraz postanowiłem zrobić sobie własny przegląd badań, aby wiedzieć jak jest naprawdę.

 

Ku mojemu zaskoczeniu naukowcy wykazują, że bezpiecznie do sauny można zabrać dziecko od 6 miesiąca życia! Tylko to „bezpiecznie” należy robić bardzo ostrożnie i krótko (maks 1 minuta).

 

Pamiętaj, że systemy termoregulacji dzieci są znacznie słabsze niż dorosłych, czyli dzieci o wiele łatwiej się wyziębiają jak i przegrzewają. Dlatego pobyt w saunie powinien być tak krótki. Ważne jest też, żeby je OBSERWOWAĆ. Jeśli tylko zauważysz jakiekolwiek oznaki niepokoju dziecka natychmiast wyjdźcie!

 

Jeśli Twoje dziecko jest już przyzwyczajone do dłuższego pobytu w tak wysokiej temperaturze możesz wydłużać ten czas. Zazwyczaj 8-letnie dziecko może samo regulować czas pobytu w saunie, i jeśli tylko chce i pozwala mu na to jego organizm może siedzieć tam nawet 15 minut.

 

Dzieci tak samo jak dorośli powinni schłodzić się po pobycie w saunie, jednak nie powinny robić tego tak gwałtownie jak dorośli. Najlepsza będzie temperatura ok 30st Celsjusza, więc nie wrzucaj swojej pociechy do zimnego bajorka!

 

Najważniejsze jednak, jeśli planujesz zabrać swoje dziecko do sauny, zaprowadź je najpierw do pediarty, aby dokładnie je zbadał. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do korzystania z saun są choroby serca, które często są niewykryte u dzieci, więc żeby nie narobić sobie problemów lepiej najpierw sprawdzić czy dziecko nie ma żadnych problemów zdrowotnych które wykluczyłyby je z tej formy (jakże przyjemnej!) dbania o zdrowie.

SONY DSC
SONY DSC
źródło zdjęć: flickr.com

Zostaw Komentarz